تبلیغات
گیاهان طلایی - رتبه اول تا هفتم ایران در تولید 22 محصول كشاورزی در جهان
گیاهان طلایی
چهارشنبه 7 مهر 1389

رتبه اول تا هفتم ایران در تولید 22 محصول كشاورزی در جهان

چهارشنبه 7 مهر 1389

نوع مطلب :اخبار، 


خبرگزاری فارس: فائو با انتشار جدیدترین آمار خود اعلام كرد ایران در تولید 22 محصول مهم كشاورزی در میان هفت كشور نخست دنیا قرار گرفته و رتبه نخست تولید پسته، رتبه دوم خرما و رتبه 18 گندم جهان را به خود اختصاص داده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، آخرین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان جهانی خواروبار و كشاورزی سازمان ملل نشان می دهد ایران یكی از بزرگترین تولیدكنندگان مهم محصولات كشاورزی در جهان است. 
ایران در صدر تولید كنندگان پسته در جهان معرفی شده و رتبه نخست تولید این محصول را به خود اختصاص داده است. 
اگرچه ایران فقط در در زمینه تولید این محصول رتبه نخست جهان را به خود اختصاص داده است اما در زمینه تولید 21 محصول دیگر جزء هفت كشور نخست دنیا قرار دارد. جایگاه دومین تولید كننده خرما و دومین تولید كننده زردآلوی جهان به ایران اختصاص دارد. 
رتبه سومی تولید بادام، گیلاس، خیار، و هندوانه نیز در جهان به ایران اختصاص داده شده است و این كشور در زمینه تولید چهار محصول سیب، به، گردو و صمغ طبیعی نیز در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. 
آمارهای فائو نشان می دهد ایران از نظر تولید پیله كرم ابریشم و انجیر نیز رتبه پنجم جهان، از نظر تولید هلو، لیموترش، و پیاز رتبه ششم و از نظر تولید گوجه فرنگی، فندق، پرتقال، آلو، كیوی، و نعناع رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است. 
رتبه جهانی ایران در تولید 7 محصول دیگر به این شرح اعلام شده است: عسل طبیعی 11، چای،بادمجان و سیب زمینی 14، گندم 18، جو و سویا 20. 
بدین ترتیب ایران در تولید 29 محصول مهم كشاورزی در میان 20 كشور نخست دنیا قرار گرفته است. 
با این حال این كشور در زمینه تولید برخی محصولات مهم دیگر مثل برنج، دانه آفتابگردان، گوشت و شیر رتبه بیشتر از 20 را در جهان بدست آورده است. محصول مهم زعفران كه ایران بزرگترین تولید كننده آن در جهان است در آمارهای فائو لحاظ نشده است. 
رتبه بندی های ارائه شده در این گزارش بر پایه آمار تولید كشورها در سال 2008 تهیه شده است.