تبلیغات
گیاهان طلایی - آغاز واگذاری مجتمعهای گلخانه ای به فارغ التحصیلان کشاورزی در بیرجند
گیاهان طلایی
چهارشنبه 7 مهر 1389

آغاز واگذاری مجتمعهای گلخانه ای به فارغ التحصیلان کشاورزی در بیرجند

چهارشنبه 7 مهر 1389

نوع مطلب :اخبار، 

واگذاری مجتمعهای گلخانه ای به فارغ التحصیلان بخش کشاورزی، شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی آغاز شد.

به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، رییس این سازمان با اعلام این مطلب گفت: در سطح استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند از جمله شهرستانهایی است که در بحث واگذای مجتمعهای گلخانه ای به فارغ التحصیلان بخش کشاورزی آن آغاز شده و پس از تکمیل زیرساختهای گلخانه در شهرستانهای نهبندان و قاین واگذاری به فارغ التحصیلان کشاورزی نیز انجام خواهد شد.

غلامرضا هادربادی درخصوص طرح احداث مجتمعهای گلخانه ای، افزود: این طرح از سال 84 در شهرستان بیرجند آغاز و در پایان سال مالی 87 ـ 88 به پایان رسیده است.

وی هدف از احداث این مجتمعها را استفاده از توانمندی فارغ التحصیلان کشاورزی، توسعه کشتهای گلخانه ای و افزایش تولیدات کشاورزی، ایجاد اشتغال مولد و کسب درآمد دانست و خاطرنشان کرد: واگذاری این مجتمعها فرصت خوبی برای فارغ التحصیلان جویای کار است.

هادربادی به استقبال فارغ التحصیلان، ثبت نام و نحوه گزینش آنان در طرح اشاره کرد و ادامه داد: در شهرستانهای بیرجند و قاین استقبال چشمگیر بوده و چند برابر ظرفیت است.

وی تصریح کرد: در این راستا تعداد 113 نفر در بیرجند، 40 نفر در قاین و 30 نفر در نهبندان ثبت نام کرده اند که بر اساس ضوابط و ملاکهای موجود، تعداد 93 نفر در بیرجند، 30 نفر در قاین و 30 نفر در نهبندان واجد شرایط شناخته شده اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی کمبود نقدینگی، ضعف بنیه مالی و عدم پرداخت سهم متقاضی در اخذ وام را از جمله مشکلات فارغ التحصیلان در شهرستانها برشمرد و یادآور شد: در هفت شهرستان و در مساحت 8/91 هکتار تعداد 682 نفر به طور مستقیم و 920 نفر به طور غیر مستقیم مشغول به کار هستند.

هادربادی پیشرفت فیزیکی مجتمعها را در سطح شهرستانهای استان، بیرجند 100 درصد، قاین 90 درصد، نهبندان 65 درصد، سربیشه 75 درصد درمیان 55 درصد، فردوس 40 درصد و سرایان 45 درصد اعلام کرد و اظهار داشت: همچنین فاز مطالعه جهت احداث مجتمع گلخانه ای بشرویه از اعتبارات سال جاری به تصویب رسیده در سالهای اینده اجرا خواهد شد.

به گفته وی، تاکنون سه میلیارد و 900 میلیون تومان در امور زیربنایی این مجتمعها هزینه شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تاکید کرد: پیش بینی می شود بالغ بر یک هزار تن انواع محصولات گلخانه ای در این مجتمعها تولید شود.

هادربادی در پایان افزایش 10 برابر عملکرد محصول، افزایش 95 درصدی راندمان آبیاری و تثبیت اشتغال را از ویژگیهای کشتهای گلخانه ای عنوان کرد و گفت: ماندگاری بیشتر این محصولات باعث افزایش بازارپسندی این محصولات می شود.