تبلیغات
گیاهان طلایی - نــعـنـاع قابل كشت در اكثر نقاط كشور
گیاهان طلایی
چهارشنبه 7 مهر 1389

نــعـنـاع قابل كشت در اكثر نقاط كشور

چهارشنبه 7 مهر 1389

نوع مطلب :گیاهان دارویی، 

نعناع با نام علمی menthapepprmint از خانواده lamiaceae است. نعناع گیاهی علفی و پایا و چند ساله دارای ساقه‌های خزنده و زیرزمینی است و برگ های آن متقابل، بیضوی،‌ نوك تیز و دندانه‌دار است. این گیاه بومی اروپا و آسیا است و به طور خود رو در اكثر نواحی ایران به ویژه آذربایجان، گیلان و بلوچستان یافت می‌شود. نعناع دورگه طبیعی از دو گونهmentha viridis و mentha aquatica است.

مسوول بهره‌برداری اداره كل منابع طبیعی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان درباره این گیاه می‌گوید: گیاه دارویی نعناع را می‌توان در اكثر نقاط كشت كرد اما مناطق كه خیلی سرد است،‌ برای كشت این گیاه مناسب نیست.

رسول راشكی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار می‌كند: نعناع گیاهی شب كوتاه است و كشت آن در شرایط بلند روز سبب افزایش محصول نعناع شده و بر سنتز اسانس آن نیز تاثیر مثبت دارد. همواره توصیه می‌شود كه این گیاه در دامنه جنوبی تپه‌ها كشت شود.

راشكی تاكید می‌كند: خاك مناسب برای كشت این گیاه خاك لومی شنی حاوی مقادیر زیادی تركیبات هوموسی است.

وی اظهار می‌كند: نعناع مانند هر گیاه بذر تولید نمی‌كند و تكثیر آن به وسیله استولون، قلمه ساقه و یا جدا كردن پاجوش از گیاه مادری انجام می‌شود.

وی بیان می‌كند: نعناع دارای تركیبات شیمیایی شامل اسانس (منتول) فلانوئید اسیدهای فنلیك ته و تربن است و قسمت مورد استفاده آن برگ و ساقه است.

راشكی بیان می‌كند: نعناع بادشكن است و گاز معده و روده را از بین می برد و مقوی بدن و معده بوده و ناراحتی های عصبی را برطرف می‌كند.

وی می‌گوید: نعناع در پاییز و بهار كشت می‌شود اما كشت آن در پاییز بهتر است و فاصله ردیف‌های آن 500 تا 60 سانتیمتر و فاصله بوته ها 5 تا 10 سانتمتر باید باشد.