تبلیغات
گیاهان طلایی - روز ملی گل از تقویم رسمی کشور حذف شد، چرا؟
گیاهان طلایی
چهارشنبه 7 مهر 1389

روز ملی گل از تقویم رسمی کشور حذف شد، چرا؟

چهارشنبه 7 مهر 1389

نوع مطلب :اخبار، 

25 خردادماه هر سال که از سوی شورای انقلاب فرهنگی و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان روز ملی گل نامگذاری شده بود، در حالی از تقویم رسمی کشور حذف شد که هیچ بار مالی برای دولت نداشت و تنها در جهت اشاعه فرهنگ استفاده از گل نامگذاری شده بود.

نایب رییس اتحادیه گل و گیاه کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا با اعلام این مطلب گفت: از پنج سال گذشته 25 خردادماه هر سال به نام روز ملی گل نامگذاری شده بود که در آن روز تولیدکنندگان گل و گیاه کشور با برگزاری نمایشگاه، همایش، سمینار و کارناوال گل به تکریم استفاده از گل و اشاعه فرهنگ استفاده از این گیاه زیبا می پرداختند.

غلامحسین سلطان محمدی افزود: چند روز گذشته طی اعلامیه ای رسمی برخی از مناسبتهای رسمی از تقویم حذف و تغییر یافت که روز ملی گل نیز از آن جمله بود.

وی خاطرنشان کرد: در حالی روز ملی گل از تقویم رسمی کشور حذف می شود که هیچ بار مالی متوجه دولت نبوده و تماما توسط بخش خصوصی هزینه می شده است.

سلطان محمدی ادامه داد: در حالی که حجم تولید گل در کشور در حد قابل توجهی است، اما به علت نبود فرهنگ استفاده، حجم قابل توجهی از گلهای تولیدی به صورت ضایعات از چرخه تولید خارج شده و ضرر و زیان قابل توجهی به تولیدکنندگان و اقتصاد ملی کشور تحمیل می کند. این در حالیست که با فرهنگسازی علاوه بر استفاده از گل در خانوارهای ایرانی، امکان تقویت زیرساختهای صادراتی نیز وجود دارد.

 

جشنواره گلهای داوودی برگزار می شود

مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه پاکدشت همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره های گل در تهران تصریح کرد: از سوم تا هفتم آبان ماه نمایشگاه گل و گیاه تهران و جشنواره گلهای داوودی در این شهر برگزار می شود.

وی یادآور شد: در این جشنواره چهار روزه، تولیدکنندگان گل و گیاه به گل آرایی در غرفه ها پرداخته و با ارایه جدیدترین انواع گل در نمایشگاه به فرهنگ استفاده از گل در میان شهروندان ایرانی می پردازند.

سلطان محمدی تاکید کرد: در زمان حاضر به غیر از شهردار تهران، معاون خدمات شهری و رییس سازمان پارکهای شهرداری، هیچ مرجع و ارگانی از تولیدکنندگان گل و گیاه کشور حمایت نکرده و تولیدکنندگان گل و گیاه متولی مشخصی ندارند.

وی اظهار امیدواری کرد: با گنجاندن گل و گیاه در لیست ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی، وضعیت تولید این گیاه در کشور تقویت شد