تبلیغات
گیاهان طلایی - اعتبار یارانه انواع كودهای شیمیایی افزایش می‌یابد
گیاهان طلایی
چهارشنبه 7 مهر 1389

اعتبار یارانه انواع كودهای شیمیایی افزایش می‌یابد

چهارشنبه 7 مهر 1389

نوع مطلب :کود، 

مدیركل دفتر امور آب و خاك كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی از افزایش 35 درصدی اعتبار یارانه انواع كودهای شیمیایی به‌منظور توسعه و حمایت از مصرف كودهای بیولوژیك، آلی و ریزمغذی‌ها خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهندس علیرضا پرستار با اشاره به اینكه در سال 1388 براساس مجوز نمایندگان ویژه ریاست جمهوری به‌منظور توسعه و حمایت از مصرف كودهای بیولوژیك، آلی و ریزمغذی‌ها مشروط بر كاهش مصرف كودهای شیمیایی حداكثر تا سقف 10 درصد از اعتبار یارانه انواع كودهای شیمیایی به این امر اختصاص یافت، در جمع خبرنگاران اظهار كرد: ‌در سال جاری كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی به دولت تكلیف كرده است كه این رقم به 35 درصد افزایش یابد.

وی با بیان این‌كه كل یارانه كودهای شیمیایی 583 میلیارد تومان بوده است، یادآور شد: این رقم به دلیل گران شدن قیمت كودهای شیمیایی در سطح جهان عملا محقق نشد.

وی خاطرنشان كرد: ‌استفاده از كودهای بیولوژیك در فرآیند تولید محصولات كشاورزی بیش از پیش موجبات افزایش تولید در واحد سطح را فراهم خواهد كرد.

پرستار با اشاره به اینكه در احكام پیشنهادی برای تدوین برنامه پنجم توسعه طی ارائه 13 فقره حكم این دفتر سعی كرد شرایط لازم به‌منظور جلب سیاست‌های حمایتی دولت از طریق اخذ محل اعتباری خاص در بودجه‌های سنواتی را فراهم كند، افزود: پس از تعدیل یارانه كودهای شیمیایی یا تعیین اعتبارات خاص برای كودهای آلی و بیولوژیك در بودجه‌های سنواتی می‌بایست نسبت به مسائل ترویجی این كودها نیز توجه ویژه‌ای مبذول كرد.

وی در پایان ناآشنایی بهره‌برداران بخش كشاورزی با این گونه كودها به ویژه كودهای بیولوژیك و نیز محدودیت در صنایع تولید كودهای كمپوست از مواد آلی موجود در بخش كشاورزی را از مهمترین مشكلات پیش رو در استفاده از كودهای آلی نام برد.