تبلیغات
گیاهان طلایی - بیوتکنولوژی و ‌‌ژنتیک جایگزین نفت
گیاهان طلایی
جمعه 4 تیر 1389

بیوتکنولوژی و ‌‌ژنتیک جایگزین نفت

جمعه 4 تیر 1389

به گفته رییس انستیتو پاستور، محصولات بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک در زمینه سود آوری ارزی می تواند به راحتی جایگزین نفت شوند.

دکتر سید محمد حسین مدرسی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر حدود شش داروی نوترکیب در کشور تولید می شود که موجب بیش از 100 میلیون دلار صرفه جویی ارزی شده است، نتیجه گیری کرد: با تعمیم این مقوله می توان دریافت که بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک می تواند جایگزین نفت شود.

این پزشک و متخصص ژنتیک و بیوتکنولوژی افزود : تنها سه، چهار شركت در سال های حدود 2004، 2005 توانستند با تولید و فروش پروبوتیک ، 61 میلیارد دلار سود آوری داشته باشند.

مدرسی با بیان اینکه سه داروی نوترکیب و واکسن هپاتیت در انستیتو پاستور تولید می شود؛ ادامه داد: فرآیند تولید این محصولات از ابتدا تا انتها توسط ایرانی ها انجام می شود که این توانایی برای کشور بسیار حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر شیوه تولید کار در دست متخصصان ایرانی است، تصریح کرد: مهم یاد گرفتن و ساخت دارو در کشور است. زمانی که ما می توانیم دارویی را تولید کنیم پس می توان هر داروی دیگر را در کشور با توجه به اولویت ها تولید كنیم.

رییس انستیتو پاستور با اشاره به رشد جهشی این عرصه در دنیا گفت: اگر رشد کشور ما در این زمینه با سرعت لازم ادامه پیدا نکند به نحو وحشتناکی از دنیا عقب خواهیم ماند و این در حالی است که به علت نو بودن این عرصه نسبت به کشاورزی و صنعت، هنوز از دنیا زیاد عقب نیستیم و می توانیم جزو نفرات اول دنیا در این خصوص باشیم.

وی خاطر نشان کرد: به نفع کشور است که با همین سرعت جهشی در عرصه بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک پیش برود.

وی با بیان اینکه این رشد احتیاج به زیرساخت‌های بیشتر دارد که تمام آنها مالی نیستند، برخی از این زیرساخت‌ها را از قانون دانست و گفت: آشنایی مدیران میانی کشور با عرصه بیوتکنولوژی و ژنتیک، یکی از مهم ترین زیرساخت‌ها به شمار می آید.

دکتر مدرسی وجود بسیار نیروی جوان آماده در این عرصه و نیز نیروهایی که در حال فارغ التحصیل شدن هستند را یکی دیگر از نقاط قوت كشور در این زمینه دانست و تاکید کرد: اگر زیر ساخت‌ها آماده باشند جوانان در کشور می توانند این عرصه را فعال کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از اوقات انگیزه های مادی می تواند برای جوانان کمک کننده باشد، گفت: تقویت این انگیزه‌ها می تواند عاملی برای ادامه حرکت درعرصه بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک باشد.