تبلیغات
گیاهان طلایی - گیاهان خوراکی خودرو منابع غذایی فراموش شده: گونه‌ای زنبق با نام محلی گل نوروزی
گیاهان طلایی
پنجشنبه 13 خرداد 1389

گیاهان خوراکی خودرو منابع غذایی فراموش شده: گونه‌ای زنبق با نام محلی گل نوروزی

پنجشنبه 13 خرداد 1389

نوع مطلب :انواع گل و گیاهان، 

گیاه زنبق با نام محلی گل نوروزی یا گوله زه مه ق به عنوان یک گیاه خوراکی خودرو فصل بهار در استان کرمانشاه قابل برداشت است.

دکتر سید محمد معصومی ـ‌ عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه ـ در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در خصوص گیاه زنبق، گفت: گیاه زنبق با نام محلی گل نوروزی از خانواده زنبق یا Iridaceae است که در استان کرمانشاه در شهرستان کرمانشاه کوه پراو، اسلام آباد غرب، ریجاب، گیلانغرب و ارتفاعات قصرشیرین قابل برداشت است.

معصومی در رابطه با ویژگیهای ریخت شناسی این گیاه افزود: زنبق گیاهی پایا و به ارتفاع ‌٧ تا ‌١٢ سانتیمتر است، این گیاه دارای بن تخم مرغی و ریشه ای طویل، گوشتی و کم و بیش ضخیم است.

وی در ادامهژ تصریح کرد: پوشش پیاز غشای این گیا ه شفاف، تقریبا سفید متمایل به قهوه ای و در انتها لوله مانند و به صورت غلاف در برگیرنده برگ‌هاست.

این استاد گیاه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در خصوص ویژگی های ساقه زنبق گفت: ساقه زنبق بسیار کوتاه و به ارتفاع ‌٣ تا ‌٦ سانتیمتر است و از یک چمچه سفید شفاف به طول ‌٥ تا ‌٦ سانتیمتر پوشیده شده که غالبا در قسمت بالا به صورت چروکیده و چین خورده است.

معصومی در رابطه با برگهای زنبق اظهار داشت: برگهای گیاه زنبق بسیار کوتاه و ‌٣ تا ‌٤ سانتیمتر به ابعاد ‌٦/١-0/‌٤-10-4 سانتیمتر و غالبا به شکل داس برگشته و در کناره ها دارای پرزهای خشن است، برگها در سطح رویی تیره و در سطح پشتی تمایل به سبز نقره ای خام است.

وی افزود: گلبرگ های این گیاه نامشخص است. گل بیشتر اوقات منفرد و متمایل به سفید تنظیمات گلپوش دارای رگه های آبی یا بنفش و قطعات خارجی به ابعاد ‌٤/٢*3- ‌٣*2/‌٥ سانتیمر است. واژ زنبق مثلثی یا تخم مرغی بساکها به طول ‌٢/١ سانتیمتر با میله ای ‌٤/١-1/‌٢ سانتیمتر است.

معصومی گفت: تقسیمات کلاله به طول ‌٤ تا ‌٥/٢ سانتیمتر، پهن دراز، تخم مرغی دولبه با لبه های ‌٥/٠در‌٣/١تا ‌١ سانتیمتر، کپسول تخم مرغی، تقریبا مدور غشایی به انداز ‌٥/٣در‌٢/١ سانتیمتر و دارای نوک کوتاه می باشد.

وی درباره پراکندگی زنبق در ایران و استان کرمانشاه افزود: زنبق را در استانهای همدان، اراک، لرستان، کردستان، خوزستان، شیراز و قم می توان یافت و در استان کرمانشاه در قسمتهای کوه پراو، اسلام آباد غرب، ریجاب، ارتفاعات قصرشیرین، گیلانغرب و شهرستان کرمانشاه وجود دارد.

معصومی در خصوص قسمتهای مورد استفاده و طریقه مصرف زنبق گفت: می توان از قسمت ریزوم زنبق استفاده کرد و قسمت های ضخیم شده زیرزمینی و انتهای ساقه به صورت خام مورد استفاده قرار داد.