تبلیغات
گیاهان طلایی - امضای موافقت‌نامه‌ی همكاری كشاورزی میان ایران و آژانس همكاری‌های بین‌المللی ژاپن
گیاهان طلایی
چهارشنبه 11 فروردین 1389

امضای موافقت‌نامه‌ی همكاری كشاورزی میان ایران و آژانس همكاری‌های بین‌المللی ژاپن

چهارشنبه 11 فروردین 1389

نوع مطلب :اخبار، 

موافقتنامه همكاری در زمینه اجرای دو پروژه كشاورزی در ایران بین وزارت جهاد كشاورزی و آژانس همكاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایكا) به امضا رسید.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با امضای این دو موافقتنامه، جایكاه پروژه مطالعاتی كشاورزی در مقیاس كوچك و طرح توسعه روستایی برای كاهش فقر در خراسان جنوبی و پروژه مدیریت مشاركتی منابع جنگل و مرتع در چهار محال و بختیاری را از سال آینده اجرا خواهد كرد.

در مراسم امضای این موافقت‌نامه‌های همكاری، دكتر جانعلی بهزاد نسب - مدیر كل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی بین‌المللی و منطقه‌ای - ضمن ابراز خرسندی از همكاری‌ها و دستاوردهای جایكا در پروژه‌های هراز و تازه گلستان گفت: انتظار داریم با اجرای این پروژه‌های توسط جایكاه ضمن دستیابی به مدل‌سازی و مستندسازی در حوزه كشاورزی در این مناطق مدل‌ها را به سایر استان‌های كشور تعمیم دهیم.

وی افزود: در این همكاری‌ها كه حاصل كار گروهی است، دستاوردهای فنی، روحیه و روش كار كارشناسان ژاپنی به بهره‌برداران و كارشناسان ایرانی منتقل خواهد شد.

او درباره پروژه مطالعاتی در مقیاس كوچك و طرح توسعه روستایی برای كاهش فقر در خراسان جنوبی اظهار كرد: این پروژه با همكاری سازمان جهاد كشاورزی خراسان جنوبی و جایكا به مدت سه سال و در سطح 15 هزار هكتار و 26 هكتار انجام می‌شود.

دكتر بهزادی ‌نسب، شناسایی و احیای قنوات و طراحی و اجرای نمونه‌ای الگوی كشت مناسب با شرایط كم‌آبی در این استان را از برنامه‌های جایكاه عنوان كرد.

وی در عین حال انجام پروژه‌هایی توسعه‌ای توسط جایكا را در راستای گسترش روابط و پررنگ‌تر كردن حضور ژاپن در كشورها از جمله ایران ارزیابی كرد.

محمدرضا شجاعی - معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها - نیز در این مراسم اجرای پروژه مدیریت مشاركتی منابع جنگل و مرتع در چهار محال و بختیاری را فرصت خوبی برای همكاری و تعامل با آژانس جایكا دانست و اظهار امیدواری كرد كه تجربه‌های كه در پروژه‌های كارون، بندر انزلی و گرگان از طریق همكاری با این آژانس به‌دست آمده است، در راستای اهداف این پروژه استفاده شود.

وی اجرای این پروژه از سوی جایكا را نخستین تجربه برای استفاده از مشاركت مردم در امر احیای جنگل‌، نگه‌داری از عرصه‌های منابع طبیعی و حوزه‌های آبخیز كشور در جنگل‌های زاگرس دانست و ابراز كرد: این پروژه قرار است ظرف پنج سال و در سطح 15هزار هكتار اجرا در‌آید.

مهندس شجاعی افزود: جایكا برای اجرای پروژه مدیریت مشاركتی منابع جنگل و مرتع در استان چهار محال و بختیاری حدود 800 هزار دلار سرمایه‌گذاری می‌كند. انتظار می‌رود این پروژه در زمان‌بندی مشخص و با نتایج قابل قبول اجرا شود.

در این مراسم ماكاتو آشینو - نماینده جایكا - با اشاره به سابقه همكاری طولانی این آژانس با ایران گفت: امضای موافقت‌نامه این دو پروژه مبنای همكاری‌های بیش‌تر با بخش كشاورزی ایران است.

وی ابراز امیدواری كرد كه با عملیاتی شدن پروژه مطالعاتی كشاورزی در خراسان جنوبی و نحوه استفاده بهتر از قنات‌ها و رسیدن به الگوی كشت در این منطقه وضعیت مناسب روستائیان بهبود یابد.