تبلیغات
گیاهان طلایی - دستگاه حذف مهمترین آفت انار در كشور اختراع شد
گیاهان طلایی
یکشنبه 11 بهمن 1388

دستگاه حذف مهمترین آفت انار در كشور اختراع شد

یکشنبه 11 بهمن 1388

موسسه تحقیقات گیاه پزشكی ایران اعلام كرد: برای اولین بار در كشور، دستگاه دستی پرچم زدای ، مهمترین آفت انار توسط این موسسه به ثبت رسید. به گزارش خبرگزاری فارس، روابط عمومی موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور اعلام كرد: محققان این موسسه با همكاری معاونت تولیدات گیاهی وزارت جهاد كشاورزی، موفق به طراحی و ساخت دستگاه پرچم زدای انار شدند.
رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور در این رابطه گفت: با توجه به ضرورت تولید محصول سالم در كشور، این دستاورد تحقیقاتی، گامی مهم در راستای تحقق این هدف است.
حسن عسگری، با اعلام اینكه از این دستاورد تحقیقاتی، طی مراسمی در هفته پژوهش با حضور وزیر جهاد كشاورزی، رونمایی شد، افزود: موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور آمادگی دارد، دانش فنی و امتیاز تولید انبوه دستگاه را به بخش خصوصی واگذار نماید.
در همین رابطه حسین فرازمند، طراح و مجری پروژه نیز گفت:‌ از موثرترین روش‌های كاهش خسارت كرم گلوگاه انار، روش حذف پرچم جهت جلوگیری از تخم ریزی آفت در داخل تاج میوه است.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشكی كشور با اشاره به اینكه از چند سال قبل كشاورزان به طریق سنتی اقدام به حذف پرچم با كمك یك تكه چوب می‌كردند كه این روش علاوه بر آسیب رساندن به تاج میوه موجب افزایش ریزش گل و میوه و در نهایت كاهش باروری محصول و افزایش هزینه‌ تولید می‌شد، افزود: این دستگاه ضمن رفع اشكالات روش سنتی، به دلیل وزن كم، عدم نیاز به نیروی برق و باتری و كاهش هزینه و زمان اجرا از كارایی بسیار بالایی برخوردار است.
فرازمند با تاكید بر اینكه كارایی دستگاه و روش صحیح اجرای روش حذف پرچم در قالب پروژه تحقیقات در باغهای كشور مطالعه و اثبات شده است، گفت: دستگاه پرچم زدای انار با همكاری مرحوم كیومرث توفا طراحی و ساخته شد و در تاریخ اول مهرماه 1388 با شماره 61143 در اداره كل ثبت شركت‌ها و مالكیت صنعتی به ثبت رسیده است.
فرازمند در پایان با اشاره به تعدادی از مزیت‌های دستگاه از جمله سبك و قابل حمل بودن، عدم نیاز به نیروی برق و باطری، ارزان و در دسترس بودن آن برای تمامی باغداران،‌ كارایی بسیار بالا و عدم زخمی شدن داخل تاج میوه انار افزود:‌به جهت احترام و یاد بود خاطره مرحوم كیومرث توفا، دستگاه پرچم زدای انار به نام تجاری «توفا» عرضه خواهد شد.