تبلیغات
گیاهان طلایی - آنتی اكسیدان‌های گیاهی جایگزین داروهای شیمیایی می‌شود
گیاهان طلایی
چهارشنبه 23 دی 1388

آنتی اكسیدان‌های گیاهی جایگزین داروهای شیمیایی می‌شود

چهارشنبه 23 دی 1388

نوع مطلب :گیاهان دارویی، 

محققان مركز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی مازندران با مطالعه و تحقیقات برروی گونه‌های مختلف گیاهان بومی در شمال كشور به این نتیجه رسیدند كه بسیاری از گیاهان می‌توانند جایگزین مناسبی برای برخی از تركیبات شیمیایی در درمان بسیاری از بیماری‌ها شوند.

سید محمد نبوی پنبه چوله روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در طرحی با عنوان بررسی خاصیت آنتی اكسیدان ‪ ۱۱‬گونه گیاه دارویی بومی شمال كشور خواص این گیاهان در درمان برخی از بیماری‌ها مورد بررسی قرار گرفت و بعد از سه سال تحقیقات و بررسی نتایج بسیار مطلوبی به دست آمد.

وی این طرح را به همراه برادر خود سید فاضل نبوی پنبه چوله و راهنمایی دكتر محمد علی ابراهیم زاده و دكتر بهمن اسلامی انجام داد و در جشنواره جوان خوارزمی رتبه دوم در پژوهش‌های بنیادی را كسب كرد.

محقق دانشگاه مازندران اظهار داشت : تاثیر بسیاری از گیاهان دارویی بروی بیماری‌هایی مانند تصلب شرایین، آسیب‌های التهابی، سرطان، بیماری‌های قلبی و عروقی ثابت شده است.

نبوی میزان آنتی اكسیدانت‌ها برروی ‪ ۱۱‬گونه گیاهی از جمله تلكا، خرمندی ، چوچاخ، زولنگ ، انجیلی، لرگ، آنقوزه، بامیه، پلم، سرخاب و افسنطین را بررسی كرد.

این محقق ادامه داد: بعد از سه سال تحقیق و بررسی برروی این گیاهان این نتیجه به دست آمد كه این گیاهان به دلیل داشتن آنتی اكسیدان بالا می توانند جایگزین مناسبی برای آنتی اكسیدانت‌های شیمیایی موجود در بازار باشند.

وی گفت: به عنوان مثال گیاه لرگ اثر بسیاری خوبی برروی سوختگی و التهاب دارد و یا از گیاه زولنگ می‌توان برای كاهش آهن خون در بیماران تالاسمی استفاده كرد.

این محقق مركز تحقیقات علوم دارویی دانشگاه علوم پزشكی مازندران اظهار داشت: به دلیل اینكه تركیبات شیمیایی اثر سوء از خود به جای می‌گذارند ، استفاده از تركیبات گیاهی در كشور رو به افزایش است.

وی با اشاره به فراوانی گونه‌های گیاهی در كشور گفت: به دلیل غنی بودن كشور از پوشش گیاهان دارویی تحقیقات برروی گیاهان دارویی و حركت به سمت طب سنتی در حال رواج است و گیاهان بومی كه انحصاری ایران هستند نیز از اهمیت بالایی برخوردارند.