تبلیغات
گیاهان طلایی - رییس سازمان حفظ نباتات كشور: 6 سم پرخطر در بخش كشاورزی حذف شد
گیاهان طلایی
جمعه 18 دی 1388

رییس سازمان حفظ نباتات كشور: 6 سم پرخطر در بخش كشاورزی حذف شد

جمعه 18 دی 1388

٦ سم پرخطر در بخش كشاورزی حذف شد.

به گزاش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهندس همایون دارابی ـ رییس سازمان حفظ نباتات كشور در همایشی كه به مناسبت روز جهانی بدون سم در موسسه تحقیقات گیاهپزشكی برگزارشد با اعلام این مطلب افزود: هر یك از این سموم پرخطر در سطح وسیع و به میزان یك تا دو هزار تن در سال در اراضی كشاورزی مصرف شده است.

وی با اشاره به ممنوعیت ورود سموم پرخطر به كشور از سال ‌٨٦ اظهار داشت: هیچ شركتی حق فروش سموم پرخطر را در كشور ندارد.

دارابی گفت: در حال حاضر بر ‌٥/١٦میلیون هكتار اراضی زیركشت كشور سالانه ‌١٦ هزار و ‌٧٠٠ تن سم با غلظت‌های مختلف مصرف می‌شود.

وی گفت: میانگین مصرف سم در كشور براساس ماده موثر ‌٧٠٠ گرم در هكتار است در حالی كه میانگین جهانی بیش از یك كیلوگرم در هكتار است.

دارابی با بیان این كه ایران به لحاظ حجم مصرف سم نسبت به میانگین جهانی در جایگاه خوبی قرار دارد، ابراز كرد: معضل اصلی در كشاورزی ایران در انتخاب، نحوه، میزان و زمان مصرف از سموم برای كنترل آفات و بیماری‌های گیاهی است.

وی بر مبارزه بیولوژیك برای كنترل و دفع آفات و بیماری‌های محصولات كشاورزی تاكید كرد و گفت: در این راستا ‌٦٠ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.

در ادامه این همایش، دكتر حسن عسكری ـ رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشكی درخصوص اهمیت منابع ژنتیكی در مبارزه بیولوژیك علیه آفات و بیماری‌های گیاهی اظهار كرد: بدست آوردن منابع ژنتیكی كشورهای غنی، هدف اصلی كشورهای استعمارگر و امپریالیستی است.

وی بر بهره‌گیری از منابع ژنتیكی در تحقیقات گیاهپزشكی برای كاهش سموم شیمیایی در مزارع و مقاوم‌سازی گیاهان به آفات و بیماری‌های گیاهی تائید كرد و گفت: ثبت منابع ژنتیكی جانوری و ثبت منابع ژنتیكی عوامل بیولوژیك و میكروارگانیسم مفید بسیار ضروری است.

عسكری انجام تحقیقات در زمینه شناخت تنوع زیستی و منابع ژنتیكی در كشور را یك نوع سرمایه‌گذاری برای كشاورزی بدون سم عنوان كرد.

وی با بیان اینكه هر گیاه به طور متوسط با ‌٦ گونه قارچ در رابطه است، ابراز داشت به این ترتیب بیش از ‌٤٨ هزار گونه قارچ باید در ایران وجود داشته باشد در حالی كه نزدیك به ‌٣ هزار گونه قارچ در كشور شناسایی شده است.

عسگری در مورد حشرات خسارت‌زا نیز گفت: حدود ‌٣٠٠ گونه حشره خسارت‌زا در كشور شناسایی شده كه به ازای هر یك گونه حشرات، افت حدود ‌١٠٠ گونه غیرزبان آور وجود دارد.