تبلیغات
گیاهان طلایی - اولین گلخانه‌ خورشیدی كشور به بهره‌برداری رسید
گیاهان طلایی
شنبه 12 دی 1388

اولین گلخانه‌ خورشیدی كشور به بهره‌برداری رسید

شنبه 12 دی 1388

نوع مطلب :گلخانه، 

رییس سازمان جهاد كشاورزی استان تهران گفت: استان تهران با دارا بودن 2500 هكتار اراضی گلخانه‌یی و تولید 120 هزار تن سبزی و صیفی در كشور دارای مقام اول در سطح گلخانه‌یی است.

به گزارش خبرنگار كشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهندس محسنی روز گذشته در مراسم بهره‌برداری از اولین پایلوت گلخانه‌ خورشیدی كشور با بیان اینكه استان تهران از 322 هزار هكتار اراضی و پنج میلیون و 700 هزار تن تولیدات محصولات كشاورزی برخوردار است، افزود: از این مقدار تولید، حدود سه میلیون و 400 هزار تن مربوط به تولیدات زراعی، یك میلیون و 72 هزار تن مربوط به تولیدات باغی و یك میلیون و 238 هزار تن مربوط به تولیدات دامی است.

وی با اشاره محدودیت‌های این استان در زمینه منابع تولید گفت: باتوجه به این محدودیت‌ها گرایش عمومی به سمت تولیدات گلخانه‌یی است كه باید از اینگونه تولیدات حمایت شود.

محسنی با بیان اینكه احداث گلخانه‌ها در كشور سابقه‌ای 50 ساله دارد، در ادامه با تاكید بر اینكه باید در كشور قیمت تمام شده محصولات كشاورزی را كاهش دهیم، افزود: باید بتوانیم راه‌هایی برای كاهش قیمت تمام شده محصولات پیش‌بینی كنیم ضمن اینكه اراضی مختلف و بسیاری در كشور داریم كه باید سرمایه‌گذاری را برای استفاده از این اراضی در زمینه تولیدات گلخانه‌یی ترغیب كرده و برای تولید قابل رقابت تلاش كنیم.

رییس سازمان جهاد كشاورزی استان تهران با بیان اینكه وزارت جهاد كشاورزی باید تسهیلات مورد نیاز متقاضیان گلخانه‌ها و كشاورزان را فراهم كند، خاطرنشان كرد: پایلوت تهران با چالش‌هایی روبرو است چراكه در گلخانه‌های چوبی به دلیل پایین بودن ارتفاع، تهویه به شكل درستی انجام نمی‌شود بنابراین میزان سم‌پاشی بالاست به همین دلیل ما نمی‌توانیم به آنها پروانه داده و از آنها حمایت كنیم.

وی در پایان با تاكید بر اینكه در استان تهران نیاز است كه گلخانه‌ها توسعه یابند، ادامه داد: این پایلوت گلخانه خورشیدی به كاهش مصرف انرژی برای تولید كمك كرده و بهینه كردن تولید را مدنظر قرار داده است