تبلیغات
گیاهان طلایی - تولید120 تن بذر پایه ارقام تجاری پنبه در كشور
گیاهان طلایی
جمعه 17 مهر 1388

تولید120 تن بذر پایه ارقام تجاری پنبه در كشور

جمعه 17 مهر 1388

خبرگزاری فارس: رئیس موسسه تحقیقاتی پنبه كشور گفت: با تولید 120 تن بذر پایه اصلاح شده پنبه از ارقام تجاری در سال جاری نزدیك به 100 هكتار اراضی ایستگاه‌های تحقیقاتی و مراكز وابسته به موسسه تحقیقاتی پنبه كشور به زیركشت رفت.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد كشاورزی، علی جعفری مفید آبادی با اعلام این مطلب افزود: تهیه 120 تن بذر پایه اصلاح شده، نیاز بذری حدود 120 تا 130 هزار هكتار اراضی پنبه‌ كاری را تامین می‌كند.
وی در زمینه آزادسازی و تكثیر ارقام زودرس جدید پنبه در سال جاری گفت: حدود 50 هكتار اراضی برای نخستین بار در استان گلستان به كشت سه رقم تجاری جدید به نام سپید 2 و با نام محلی كتول، دژ 59 و دژ 47 اختصاص یافته است.
جعفری مفید آبادی با بیان این كه ارقام تجاری فوق با زمان رشد 130 تا 140 روز و عملكرد بیش از 4 تن در هكتار مورد استقبال پنبه‌ كاران منطقه قرار گرفته است، اظهار داشت: تكثیر این ارقام با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و نظارت و كنترل كارشناسی موسسه تحقیقات پنبه و موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال كشور در حال انجام است.
وی به تولید و عرضه بذرهای هیبرید بین گونه‌ای پنبه برای نخستین بار در كشور اشاره كرد و گفت: این بذرها با عملكرد متوسط 3500 تا 4000 كیلوگرم در هكتار و طول الیاف حدود 36 میلیمتر به روش دستی در شش ماهه نخست سال 87 تولید و در سال جاری در سطح حدود 10 هكتار بین كشاورزان علاقه‌مند توزیع خواهد شد.
جعفری مفید آبادی در ادامه، دستیابی به دانش فنی كشت گلدانی را از رویكردهای نوین در احیای كشت پنبه دانست و اذعان داشت: با توجه به عقب‌نشینی كشت پنبه به سمت كشت دوم، بهره‌گیری از ارقام ذورس، كشت گلدانی و دستور كار این موسسه قرار گرفته است.
وی امكان كشت زودهنگام و فرار از مشكلات جوی اول بهار، افزایش عملكرد در واحد سطح، افزایش زودرسی، كاهش دوره رشد پنبه، افزایش سطح كاشت و استفاده حداكثر از پتانسیل زمین، كاهش مصرف آب و هزینه تولید، كاهش مصرف بذر و غلبه بر بیماری‌های اول فصل را از مزایای كشت گلدانی برشمرد.
جعفری مفید آبادیف مشكلات تولید پنبه در كشور را در چهار حوزه بازرگانی، صنایع تبدیلی و فرآوری تولید و مشكلات خود بخشی ارزیابی كرد و گفت: عدم تناسب هزینه تولید پنبه با قیمت فروش در مقایسه با سایر محصولات نامشخص بودن قیمت خرید در ابتدای فصل كاشت، پایین بودن قیمت تضمینی و عدم پرداخت یارانه صادرات پنبه و واردات وش الیاف متوسط به بهانه الیاف بلند طی دو دهه گذشته از مشكلات حوزه بازرگانی این محصول است.
وی در عین حال پرداخت یارانه و تسهیلات كم بهره، نظارت واردات وش توسط وزارت جهاد كشاورزی، تشكیل شورای عالی پنبه راه‌اندازی تكنولوژی بذر و الیاف پنبه و بازسازی و تقویت صنایع تكمیلی را از راهكارهای تولید پنبه در كشور عنوان كرد.