تبلیغات
گیاهان طلایی - نكات مهم در پرورش شترمرغ
گیاهان طلایی
جمعه 27 شهریور 1388

نكات مهم در پرورش شترمرغ

جمعه 27 شهریور 1388

نوع مطلب :پرورش شترمرغ، 

محل مزرعه: مزرعه باید با محل رفت و آمد اتومبیل ها و مناطق صنعتی،فرودگاه ها،كارخانجات و قطارها فاصله داشته باشد زیرا اینها عوامل ایجاد اضطراب در شترمرغ هستند كه مستقیما در میزان باروری و طول مدت تولید مثل اثر می گذارند.

پستی و بلندی زمین: شترمرغ اراضی مسطح وسیع را به زمینهای كوهستانی ترجیح می دهد. خاك شنی از هر نوع خاك بهتر است زیرا امكان زهكشی كامل وجود دارد.زمین باید از میخ،پیچ،سیم و گودال پاكسازی شود.

دسترسی به آب و برق: دارا بودن برق منطقه ای و همچنین انشعاب اصلی آب برای مزرعه ضروری است.

وضعیت ساختمانها: در ساختمان ها باید از تهویه طبیعی یا مصنوعی استفاده شود. ساختمان های شترمرغ های مولد باید دور از تجهیزات مادر مصنوعی یا پرورش جوجه باشند.

حصاركشی: حصارهایی محكم به ارتفاع 2- 5/1 متر كه از 7-5 ردیف سیم صاف بدون خار تشكیل شده باشد،مورد نیاز است. از حصارهای دارای گوشه های تیز نباید استفاده شود. حصار باید به سادگی توسط پرنده دیده شود و دارای خاصیت ارتجاعی بوده تا به پرنده آسیب نزند.

تغذیه: خوراك مصرفی شترمرغ باید حاوی گروه های مواد مغذی ضروری زیر برای تامین نیازهایشان باشد:

آب،پروتئین ،كربوهیدرات،چربی،مواد معدنی و ویتامین ها

خوراكی كه به شترمرغ داده می شود معمولا به صورت پلت می باشد كه بسته به سن، نیاز و امكانات مزرعه از مواد مختلف با درصد متغیر تشكیل شده است و می تواند شامل پودر یونجه،ذرت،سویا،پودرماهی و كنجاله دانه های روغنی باشد. اندازه پلت بسته به سن شترمرغ تغییر می كند. از آنجاییكه خوراك در سنگدان شترمرغ آسیاب و تكه تكه می شود،لذا وجود سنگریزه كه با فراهم كردن سطوح سخت و صاف كه ذرات خوراك مابین آنها شكسته شود،در خوراك شترمرغ لازم است. اندازه و خواص فیزیكی سنگریزه ها نیز بسیار مهم می باشد.