تبلیغات
گیاهان طلایی - آزاله ( خر زهره هندی)
گیاهان طلایی
دوشنبه 23 شهریور 1388

آزاله ( خر زهره هندی)

دوشنبه 23 شهریور 1388

نوع مطلب :انواع گل و گیاهان، 

آزاله
( خر زهره هندی )
Azalea
اسم علمی آن Azalea indica و به فرانسه Azaliaگویند .
این گیاه از خانواده اریكاسه Ericaceaeمی باشد و ارتفاع آن به 30 تا 50 سانتیمتر می رسد .اصل گل زیبای آزاله یا آزالیا از چین و ژاپن است . گیاهی كوتاه كه برگهایش در نوك شاخه ها بطور دسته میروید و گلهایش هر دو تا سه دانه پهلوی هم باز میشود .
از این قسم و اقسام دیگر در حدود 150 تا 200 جور متنوع بدست آمده كه بین آنها از همه زیباتر جورهای پیش رس است كه زمستان در گلخانه گل میدهد .
گلكاران آنرا در تمام نقاط نسبتأ گرم دنیا در باغچه میكارند و از گلهای زیبای آن كه در بهار شكوفا می شود بهره می گیرند . ولی در نقاطی كه زمستان سرد دارد آزاله را پیش رس نموده و درزمستان از آن استفاده می كنند.
گل آزاله به رنگهای صورتی ، قرمز ، سفید یا نارنجی دیده میشود .
بعضی از علاقمندان گل به علت عدم اطلاع از طرز زندگی آزالیا نمیتوانند آنطوریكه باید آنها را در آپارتمان نگهداری كنند .
گلدان گل آزالیا را كه از گل فروشی خریداری میكنند پس از گذشت یكی دو روز بعد از خرید گلها و غنچه ها و حتی برگهای آن میریزد و تصور میكنند كه نگهداری آزاله كار بسیار مشكلی است . در صورتیكه اگر بعضی نكات را رعایت كنند تا حدودی موفق خواهند بود .
صحیح است كه به علت وجود شرایط نا مناسب حرارت و رطوبت در منزل ، نگهداری آزاله كار مشكلی است معهذا با توجه به نكات زیر میتوان اشكالات را از میان برداشت .
1 ـاگر بخواهند مدت زیادی از گل آزاله استفاده كنند ، باید زمانی گلدان را خریداری كنند كه غنچه های اولیه در حال باز شدن باشند و بقیه جوانه های گل بتدریج در داخل آپارتمان باز می شود .
اگر همه گلها كاملا باز شده باشند و از هوای مرطوب گلخانه مستقیمأ به داخل آپارتمان برده شود ، مدت دوام گل زیاد نخواهد بود .
2 ـ آپارتمانهای گرم و خشك برای نگهداری آزاله مناسب نیست و حتی الامكان باید گلدان را در یك محل خنك یعنی در جائی كه حرارت از 15 درجه سانتیگراد تجاوز نكند قرار دهند . حد اقل درجه حرارت مورد احتیاج این گیاه در زمستان 7 ـ 13 درجه است .
3 ـ آزاله روشنائی غیر مستقیم و زیاد را می پسندد ولی نباید در نور مستقیم آفتاب قرار گیرد .
4 ـ هیچوقت خاك گلدان نباید خشك بشود .
اگر آزاله مدت زیادی خشكی ببیند گلها قهوه ای میشوند و برگهای آن خشك شده میافتد و ریشه ها مجددأ بسختی رطوبت را بخود جذب می كند ، در اینصورت باید مدت 5 دقیقه گلدان را داخل ظرف آبی گذاشت تا ریشه ها خیس شوند و بعد از 5 دقیقه آنرا از آب خارج كرد .
5 ـ خاك آزاله مخلوطی از دو قسمت پیت ( تورب ) و یك قسمت ماسه است بشرطی كه گلدان زه كش داشته باشد .
آزاله خاك اسیدی لازم دارد و هرچند وقت یكبار كمی تورب به آن اضافه می كنند تا حالت اسیدی خاك حفظ شود .
هر 15 روز یكبار با كود تجارتی مایع به نسبت 2 تا 3 در هزار آنرا تقویت كنند .
وقتی گلهای آزاله تمام می شود ، باید بوته را هرس كرده و در ماه اردیبهشت گلدان را در هوای آزاد در زیر درخت قرار دهند و موقعی كه هوا در پائیز سرد می شود گلدان را بداخل آپارتمان میبرند ، آزاله 6 ـ 8 هفته استراحت لازم دارد .
ازدیاد :
بوسیله قلمه در خرداد و تیر از گیاهانی كه در هوای آزاد پرورش یافته اند گرفته می شود و در زیر شیشه آنرا ریشه دار می كنند .
قلمه ها بعد از 2 ـ 3 سال گل می دهند .
همچنین ازدیاد از طریق پیوند مقدور است كه در اینصورت بوته های قویتر و با دوام تر بدست می آید .